Prelekcje i warsztaty: 


EKOstwory - kwiaty z drewna

Kreatywne EKO-warsztaty polegające na samodzielnym tworzeniu kwiatów z drewna. Uczestnicy otrzymują wszystkie niezbędne elementy oraz informację jak wykonać kwiaty. Zajęcia są punktem wyjścia do rozmowy na temat ochrony przyrody oraz wyjątkowych górskich roślin. Wykonane dzieła stają się własnością autora.

    

Nauka malowania na szkle – historia jednego obrazka

Podczas trwających ok. 2 godziny warsztatów, uczestnicy dowiadują się skąd się wzięło malarstwo na szkle na Podhalu oraz co i jak dawniej malowano. Poznają starodawną technikę i samodzielnie próbują swoich sił pod okiem etnografa, który im pomaga. Wykonane prace stają się własnością autora i stanowią świetną pamiątkę z pobytu na wakacjach.

 

Zabawy linowe i wspinaczkowe – ABC GÓRY

Dysponujemy 7 metrową, sztuczną ścianką wspinaczkową dla dzieci, na której, pod okiem instruktora, każdy może spróbować swoich sił. Organizujemy zabawy na tyrolce (linowej kolejce górskiej) oraz mostach linowych rozwieszonych nad korytem rzeki lub kamieniołomem. Zajęcia prowadzone są w oparciu o profesjonalną kadrę instruktorów GOPR, z którymi stale współpracujemy. Zabawy linowe organizujemy na terenie całego kraju.

Śladami góralskiej mody

To prelekcja na temat strojów regionalnych połączona z rewią mody oraz sesją zdjęciową w góralskich strojach (każdy uczestnik może przymierzyć serdak, gorset, portki, spódnicę, kapelusz, kierpce oraz inne elementy stroju góralskiego). Jest to świetna zabawa połączona z lekcją na temat regionalnej góralskiej kultury.

Góralskie wyszywanie

Warsztaty polegające na nauce wyszywania cekinami oraz koralikami na materiale. Uczestnicy uczą się wyszywania metodą stosowaną przez góralki na Podhalu, ćwiczą cierpliwość, wytrwałość i precyzję. Wykonane dzieła stają się własnością autora.

Spotkanie z astronomem – obserwacje gwieździstego nieba

Za pomocą profesjonalnych teleskopów istnieje możliwość oglądania gwiazdy, komet oraz kraterów na księżycu. Zabawa z teleskopami jest możliwa zarówno na terenie pensjonatu w którym mieszka grupa jak i podczas nocnej wyprawy w góry. Jedynym warunkiem jest dobra widoczność.

„Na gospodarstwie” dojenie sztucznej krowy i robienie masła

Edukacyjna zabawa polegająca na nauce starodawnej metody wyrabiania masła. Uczestnicy tych warsztatów doją sztuczna krowę, „klepią” masło w maselnicach sposobem jeszcze do niedawna powszechnie stosowanym na całym Podtatrzu, klepią kosę i żną sierpem trawę. Poznają zwyczaje żywieniowe górali z XIX wieku, uczą się cierpliwości, i zaczynają dostrzegać trudności z jakimi górale musieli walczyć wykonując codzienne czynności domowe. A wszystko to w ramach dobrej zabawy.

      

Prelekcja o Janosiku i innych zbójnikach

2 godzinne zajęcia-warsztaty, podczas których uczestnicy dowiadują się wielu ciekawych rzeczy na temat zbójnictwa w Karpatach. Mogą zapoznać się z wyposażeniem zbójnickiego kufra (oryginalne pistolety, szable, noże itp., kotlik z dukatami oraz inne skarby). Otrzymują też tematyczne zadania do samodzielnego wykonania.

Interaktywna sztuka teatralna

Warsztaty polegające na czynnym uczestnictwie w regionalnej sztuce teatralnej zaaranżowanej na podstawie opowiadania o Zwyrtale Muzykańcie pt. „Co wom powiem to wom powiem”. Zabawa daje wiele możliwości twórczych. To jak się zakończy zależy od uczestników. W trakcie trwania sztuka często zamienia się w kabaret.

          

Metaloplastyka i rzeźba, warsztaty sztuki regionalnej

Warsztaty, podczas których uczestnicy własnoręcznie wykonują regionalne metalowe pamiątki, stające się ich własnością. Podczas zajęć pracują nad miedzianymi różami, metalowymi świecznikami, drucianymi zagadkami na inteligencje oraz rzeźbią w drewnie.